Strihacie hlavice – všetko o nich

Výrobcovia strihacích strojčekov ako sú Andis, Oster alebo Wahl, majú v ponuke aj široký výber strihacích hlavíc.

Či už ide o otázky bezpečnosti, nákladov alebo dôvery, pred zakúpením novej hlavice strojčeka je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Poznanie svojich možností vám pomôže urobiť správne rozhodnutie o tom, ktoré hlavice potrebujete, aby ste odviedli čo najlepšiu prácu.

Výber správneho strihacieho strojčeka a hlavice

Ak sa venujete tomuto remeslu profesionálne, myslite na svoje strihacie strojčeky ako na investíciu. Áno, profesionálny strojček je drahý – ale je to niečo, čo budete používať každý deň. Profesionálne strojčeky sú vo všeobecnosti navrhnuté tak, aby boli kompatibilné s hlavicami rôznych značiek.

Rovnako ako v prípade strojčekov, aj hlavice vyrábajú rôzne spoločnosti. Dodávajú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach, takže je dôležité skontrolovať, či sú kompatibilné s vašim strojčekom, ktorý kupujete alebo už vlastníte. Mnohé značky sú však kompatibilné s rôznymi typmi strojčekov. Rovnako ako u strojčekov, najobľúbenejšie a odporúčané značky hlavíc sú: Oster, Andis a Wahl.

Oceľové vs. keramické hlavice

Strihacie hlavice pre psov sú vo všeobecnosti vyrobené buď z nerezovej oceli alebo keramického materiálu. Hlavice môžu obsahovať prvky  titánu, striebra, uhlíka alebo chrómu. Oceľ s obsahom uhlíka ponúka tvrdší rezný povrch a zostane dlhšie ostrejšia. Chrómová povrchová úprava ponúka väčšiu odolnosť proti hrdzi, zatiaľ čo hlavice Oster Cryogen používajú striebro ako aktívnu zložku, kvôli jeho antimikrobiálnym vlastnostiam

striebro — má antimikrobiálne vlastnosti (ideálne pre profesionálov)
titán —dlhšie si zachová ostrosť
uhlík — zosilňuje zuby a reznú plochu
chróm – zvyšuje ochranu čepele proti korózii

Aká veľkosť hlavice pre akú dĺžku strihu

Hlavice sú označené číslami, ktoré označujú dĺžku rezu. Hlavice sa vo všeobecnosti označujú symbolom mriežky pred číslom, napríklad hlavica #7 alebo hlavica #4F. Každé číslo označuje inú dĺžku rezu. Čím menšie číslo, tým dlhší strih  a čím vyššie číslo, tým je strih bližšie k pokožke. Napríklad hlavica #3 zanechá srsť dlhú  13mm, zatiaľ čo hlavica #10 zanechá srsť dlhú asi 2 mm. Veľmi vysoké čísla, ako napríklad #40 alebo #50, najčastejšie používajú veterinári na chirurgické účely, na vyholenie pacienta.

Zvieratá majú rôzny typ a textúru srsti, a preto profesionál (psí salón) by mal mať k dispozícii viac veľkostí strihacích hlavíc.

Odporúčané veľkosti hlavíc pre rôzne dĺžky strihu:
Vo všeobecnosti je pre strihanie domácich zvierat lepšie použiť stredný rozsah, ktorý poskytuje strednú dĺžku strihu, ale to nie je pravidlom.

Leto: Strihacia hlavica #7 pri strihaní tela psa. Strihacia hlavica #10 pri strihaní okolo análnej oblasti a v oblasti zadných nôh psa.

Zima: Strihacia hlavica #4 alebo #5 pri strihaní tela psa. Strihacia hlavica #10 pri strihaní okolo análnej oblasti a v oblasti zadných nôh psa.

Ak vykonávate strihanie konkrétneho plemena, budete musieť postupovať podľa odporúčaní pre toto konkrétne plemeno a možno bude potrebné zakúpiť ďalšie vybavenie na úpravu psov.

Číselné označeniePopis strihu
Hlavica #3 alebo #3FDĺžka strihu: 13mm
Hlavica #4 alebo #4FDĺžka strihu: 9,5mm
Hlavica #5 alebo #5FDĺžka strihu: 6mm
Hlavica #5/8Určená na strihanie medzi prstami chodidiel
Hlavica #7 alebo #7FDĺžka strihu: 3,2mm
Hlavica #7/8Určená na strihanie medzi prstami chodidiel
Hlavica #8 1/2Dĺžka strihu: 2,8mm
Hlavica #9Dĺžka strihu: 2mm
Hlavica #10Dĺžka strihu: 1,5mm
Hlavica #15Dĺžka strihu: 1,2mm
Hlavica #30Dĺžka strihu: 0,5mm
Hlavica #40 a #50Sú špeciálne pre krátke chirurgické strihanie
Rôzne značky môžu mať mierne odlišné čísla čepelí, ale vo všeobecnosti budú dĺžky do značnej miery štandardné ako sú uvedené vyššie.

Hlavice s jemnými zubami vs. so striedajúcimi sa zubami

Toto určuje vzdialenosť medzi dvoma zubami a je mimoriadne dôležité jej porozumieť, aby ste sa mohli správne rozhodnúť. Ak vyberiete nesprávnu hlavicu, môžete mať problémy so strihaním srsti psa.

Hlavice s jemnými zubami sú označené písmenom F  (alebo FC) za číslom, napríklad veľkosť #7F alebo #3F. Hlavice s jemnými zubami sa používajú na čistú a hladkú srsť; ponúkajú rovnomerný a veľmi jemný vzhľad a zároveň je srsť jemná na dotyk. Hlavice s jemnými zubami nebudú fungovať na hustú , zapletenú a špinavú srsť.

Hlavice so striedajúcimi sa zubami majú širší priestor medzi dvoma zubami, aby sa do čepele dostalo viac srsti. Takéto hlavice sú veľmi bežné a zvyknú sa používať buď na hrubšiu/hustejšiu alebo špinavšiu srsť. Konečný výsledok je viac vrstvený a možno menej vizuálne príťažlivý, ale túto konečnú prácu je možné vykonať pomocou hlavice s jemnými zubami.
Tieto hlavice nezastrihávajú rovnomerne. Mnoho profesionálov používa tieto hlavice pred tým, ako psa umyjú a potom dokončia úpravu s inou hlavicou.

#strihaciehlavice #servisstrojcekov #velkostistrihacichhlavic

Máte poškodenú alebo tupú hlavicu, ktorá potrebuje opravu?
Kontaktujte nás, a my sa Vám ozveme do 24 hod. E-mail: info@servisstrojcekov.sk

www.servisstrojcekov.sk

Nákupný košík